KUŹNICA I OKOLICE CO WARTO ZOBACZYĆ?

Kuźnica to klimatyczna nadmorska miejscowość na Mierzei Helskiej, gdzie rybacy do dzisiaj pielęgnują swoje tradycje. Znajdują się tam dwie przystanie morskie i letnie kąpielisko, co czyni Kuźnicę chętnie odwiedzanym kurortem wypoczynkowym. Warto wiedzieć, że to właśnie w Kuźnicy mierzeja jest najwęższa, więc mamy tam idealne warunki do odpoczynku nad samym morzem. Kuźniccy rybacy uchodzą za najlepszych na całej mierzei i to właśnie oni pierwsi przewidują, kiedy połowy będą najbardziej obfite. Nic więc dziwnego, że kościół w Kuźnicy nazywa się kościołem rybackim. Ciekawostką jest fakt, że drewniana ambona ma kształt łodzi i wybudowali ją mieszkańcy na cześć lokalnych rybaków. Warto odwiedzić Kuźnicę i zatopić się w wyjątkowej atmosferze morskich tradycji. 

Mierzeja Helska

Kuźnica i okolice, czyli Jastarnia, Jurata oraz Chałupy leżą na jedynej w swoim rodzaju Mierzei Helskiej. To właśnie tutaj co roku wypoczywają tłumy Polaków, którzy poszukują wytchnienia w pięknych okolicznościach przyrody. Szerokie piaszczyste plaże, wydmy, morska bryza oraz sprzyjające wiatry sprawiają, że jest to doskonała lokalizacja dla każdego urlopowicza. Szczególnie warto spróbować swoich sił na przykład w windsurfingu, ponieważ wszelkie sporty wodne są tu niezwykle popularne. Lokalne restauracje codziennie serwują świeże ryby, a sezonie letnim można wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych. 

kuźnica noclegi pokoje

Uroczysko Każa w Jastarni

Między Chałupami a Kuźnicą znajduje się Uroczysko Każa, gdzie można podziwiać niezwykłą roślinność nadmorską. To idealne miejsce dla całej rodziny i spacer wyznaczoną ścieżką przyrodniczą będzie nie lada gratką dla małych odkrywców. Wędrując wśród wydm zobaczymy charakterystyczne dla tego terenu wrzosowiska oraz łąki. Miłośnicy dwóch kółek mogą spróbować swoich sił i przejechać się po okolicy, a po drodze zatrzymać się na piknik na plaży.

kuźnica noclegi pokoje mapy kamery

Latarnia Morska w Jastarni

Ta niepozorna latarnia morska jest najniższą latarnią na polskim wybrzeżu, więc stanowi ciekawostkę dla wielbicieli tych nadmorskich budowli. Powstała w 1938 roku i obecnie nie jest udostępniona do zwiedzania. Warto jednak zobaczyć latarnię, gdyż jest nieodłącznym elementem krajobrazu Jastarni. 

kuźnica pokoje noclegi mapy kamery

Molo w Juracie

Drewniana konstrukcja molo w Juracie jest przedłużeniem miejskiego deptaku, po którym chętnie spacerują odwiedzający Kuźnicę i okolice turyści. Molo mierzy 320 metrów i powstało w latach 70-tych XX wieku. Już w tamtych czasach nadmorski kurort przyciągał wczasowiczów swoim klimatem, a dzisiaj nadal można podziwiać panoramę Juraty podczas spaceru po molo. Przy słonecznej pogodzie polecamy skosztować pysznych lodów, które znajdziecie tuż przy wejściu na molo.

kuźnica noclegi pokoje mapy kamery

Fokarium w Helu

Foki to wyjątkowo pożyteczne zwierzęta dla bałtyckiego ekosystemu, więc warto zobaczyć je na żywo. Szczególnie dzieci będą zachwycone wycieczką, bo w czasie zwiedzania można podziwiać foki podczas karmienia. Zwierzaki wykonują wtedy widowiskowe sztuczki i nic dziwnego, że przyciągają na swoje pokazy tłumy widzów. Na miejscu znajduje się także muzeum i sala dydaktyczna, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat foczych zwyczajów. Dodatkowo, w przeszklonych pomieszczeniach muzealnych zobaczymy foki pod wodą, a w małym sklepiku zakupimy pamiątkę.