Atrakcje w Kuźnicy

 

Kuźnica to malowniczy zakątek położony na Mierzei Helskiej, niedaleko Juraty i Jastarni. Jeżeli poszukujesz przyjemnego miejsca do wypoczynku, gdzie będzie można poświęcić czas na wakacyjną labę, w takim przypadku zaplanowanie swojej wyprawy właśnie tu będzie strzałem w dziesiątkę. W okresie lata każdy może znaleźć tutaj dla siebie coś wyjątkowego!

 

Kuźnica, nazywana również „Stolicą Rybaków”, to zachodnia część miasta Jastarni, która znajduje się nad Morzem Bałtyckim, na Półwyspie Helskim. Mieszka tutaj około 620 stałych mieszkańców, ale populacja miejscowości znacznie zwiększa się w okresie letnim. Wraz z Jastarnią oraz z Juratą tworzy Małe Trójmiasto. Niedaleko znajduje się również inna popularna miejscowość turystyczna – Władysławowo.

 

Przez długie lata Kuźnica byłą niewielką wioską rybacką, dzisiaj jest popularnym kurierem wypoczynkowym z letnim kąpieliskiem oraz z przystaniami morskimi. Na wczasowiczów czeka tutaj wiele innych interesujących atrakcji – niezależnie od tego, czy szukasz ciekawego pomysłu na romantyczne wakacje czy też chcesz wybrać się na wyjazd ze znajomymi czy rodziną, Kuźnica to kapitalny wybór.

 

Lokalizacja

Kuźnica położona jest na Mierzei Helskiej i z dwóch stron otoczona jest wodami – co ciekawe, znajduje się w najwęższym odcinku półwyspu, ponieważ jego szerokość to tutaj zaledwie 200 metrów w najwęższym punkcie. Tory kolejowe, które przebiegają przez miejscowość, znajdują się praktycznie na plaży.

 

W Kuźnicy mieści się malownicza plaża, wydmy, aromatyczny las, także znajduje się tutaj linia kolejowa wraz z dworcem Kuźnica i przebiega tędy droga prowadząca z Władysławowa na Hel. Jeżeli kochasz ciszę i poszukujesz miejsca blisko przyrody, które będzie odskocznią od codzienności, w takim przypadku Kuźnica może być wspaniałym wyborem.

 

Historia

Kuźnica jest miejscowością mającą wielowiekową historię. Nastraszy dokument, który mówi na jej temat, pochodzi z 1570 roku. W dokumencie tym pojawia się nazwa Kuschfeldt i właściwie mowa w nim jedynie o jednej rodzinie zamieszkującej tę okolicę. Zapisy historyczne wskazują, że przed wielu laty Kuźnica położona była na jednej z wysepek w tym rejonie, z których z czasem wyłoniła się Mierzeja Helska.

 

W XVII wieku w Kuźnicy miał znajdować się czterobastionowy fort „Kazimierzowo”, gdzie stacjonowała 200-osobowa załoga. Fort ten opuszczony został jednak po potopie szwedzkim. Kolejne dokumenty pochodzące z w XVIII wieku wskazują, że żyło tu wtedy 25 rybaków. W późniejszych latach miejscowość rozwijała się, ale nadal pozostawała niewielką osadą rybacką. W 1939 roku, na skutek bombardowania przez Luftwaffe, Kuźnica uległa znacznym zniszczeniom.

 

Dzisiaj Kuźnica to pulsująca życiem miejscowość o charakterze turystycznym, chociaż nadal zachowała swoją atmosferę małej wioski rybackiej – do wyboru jest tutaj wiele obiektów noclegowych na każdą kieszeń. Warto zdecydować się na wcześniejszą rezerwację kwatery, ponieważ w późniejszym czasie może nie być wolnych miejsc.

 

Plaża w Kuźnicy

Malownicza, piaszczysta plaża, która w sezonie letnim jest chętnie wybierana. To czyste i przyjazne miejsce, doskonałe do wypoczynku także z całą rodziną. Kąpielisko to oznaczone jest jako Kuźnica „Kościół” i znajduje się przy wejściu na plażę nr 33 od ulicy Helskiej. Kąpielisko ciągnie się na około 100 metrach linii brzegowej.

 

Kościół Rybacki

Kościół świętego Antoniego Padewskiego w Kuźnicy nazywany jest również Kościołem Rybackim. To rzymskokatolicka świątynia, która była budowana w latach 1931-1933. Kościół wyróżnia się stylem neogotyckim – jest bardzo podobny do kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swarzewie.

 

Kościół ten znany jest przede wszystkim ze swojej wyjątkowej ambony przypominającej łódź – ambona została wykonana przez jednego z mieszkańców Kuźnicy i dobitnie świadczy o rybackim charakterze miejscowości. Również w kościele podziwiać można malowidło, które prezentuje Chrystusa nauczającego z łodzi.

 

Port rybacki „Małe Morze”

W Kuźnicy działają dwie przystanie morskie nad Zatoką Pucką oraz nad Bałtykiem. Znajdujący się w tym miejscu niewielki port rybacki to perełka Kuźnicy, dlatego też podczas pobytu w tej okolicy warto poświęcić czas na jego odwiedzenie. Nazwa „Małe Morze” wzięła się Zatoki Puckiej, ponieważ tak właśnie nazywają ją Kaszubi.

 

Kapliczka św. Antoniego

W przeszłości Kuźnica była wielokrotnie zalewana przez morze. W związku z tym, w 1914 roku wzniesiono w miejscowości kapliczkę św. Antoniego, która upamiętnia wszystkie ofiary kataklizmów wywołanych przez morze. Dzwony zamontowane w kapliczce aż do okresu powojennego przypominały o kataklizmach, które miały miejsce w latach 1872, 1874, 1899, 1902 oraz 1914, dzwoniąc na Anioł Pański po trzy razy dziennie.

 

Kapliczka św. Barbary

Kapliczka ta została wybudowana przez mieszkańców Kuźnicy w podziękowaniu za ocalenie. Została zlokalizowana w miejscu wypadku wojskowego samolotu odrzutowego MIG 21, który spadł tu w trakcie lotów ćwiczebnych 29 października 1999. Powodem wypadku była awaria samolotu – pilot zdołał się katapultować i przeżył katastrofę, natomiast, maszyna przeleciała bardzo nisko nad budynkami osiedla „Syberia” i runęła na sezonowy sklep spożywczy, a potem przekoziołkowała przez szosę i zatrzymała się w wodach. Na szczęście nikt nie zginął.

 

Promenada rowerowo-spacerowa „Ku Słońcu”

To pięknie położona nadmorska ścieżka rowerowa, która biegnie wzdłuż Zatoki Puckiej. Rozpoczyna się od Pucka, następnie wiedzie przez Swarzewo, Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię, Juratę i kończy się w Helu.

 

Trasa została otwarta w 1996 roku, natomiast ostatni odcinek trasy został oddany do użytku w 2008 roku. To wyjątkowe miejsce do spacerów oraz na wycieczki rowerowe, podczas których można poczuć orzeźwiający wiatr od wody i obserwować morze, plażowiczów i kitesurferów. Na miejsce nie trzeba zabierać własnego roweru, ponieważ można wynająć go w Jastarni w niskiej cenie i wybrać się na wycieczkę.

 

Szlaki piesze

Przez Kuźnicę, a także Jastarnię i Juratę przebiega niebieski Szlak Nadmorski, który wiedzie przez miejscowości Krokowa, Karwia, Ostrowo, Jastrzębia Góra, Rozewie, Władysławowo, Chałupy, Kuźnica, Jastarnia i Jurata. Szlak można pokonać również na rowerze.

 

Ścieżki przyrodnicze

Półwysep Helski to wyjątkowy zakątek zachwycający pięknem przyrody. Jeżeli również lubisz spędzać czas na łonie natury i chcesz poznać tutejsze okolicy jeszcze dogłębniej, przede wszystkim warto skorzystać ze specjalnie przygotowanych w tym celu ścieżek przyrodniczych, które są częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

 

W gminie Jastarnia można zobaczyć Żyzne Lasy z Orlicą w Juracie, Uroczysko Każa i Góra Libek w Kuźnicy oraz Torfowe Kłyle w Jastarni. Ścieżka w Kuźnicy wiodąca na Górę Libek ma około 2,6 kilometra i czas dojścia do celu to około godziny. Trasa biegnie zgodnie z niebieskim szlakiem turystycznym – rozpoczyna się przy PKP, następnie biegnie malowniczym klifem zarośniętym lasem aż do wzgórza wydmowego Libek, które jest popularnym punktem obserwacyjnym. W lesie podczas wycieczki można oglądać między innymi sosnę czarną, która jest charakterystyczna dla regionu śródziemnomorskiego.

 

Rybitwia Mielizna

Mielizna znajdująca się pomiędzy Kuźnicą a Rewą – to największa płycizna całej zatoki. Maksymalna głębokość Rybitwiej Mielizny nie przekracza 1,2 metra, ale zazwyczaj to około 1 metra, niemniej jednak nie zaleca się jej pokonywania, ponieważ znajdują w niej bardzo niebezpieczne pasy głębin, które dochodzą nawet do 100 metrów. W rejonie Kuźnicy znajduje się obniżenie o głębokości około 6 metrów, a także sztuczny dół o głębokości 5 metrów przy Cyplu Rewskim.

 

Rybitwia Mielizna usiana jest różnego rodzaju skarbami – przede wszystkim można oglądać tutaj wraki statków, a wśród ich okręt podwodny ORP „Kujawiak”. Ciekawą atrakcją odbywającą się w tej okolicy jest również Marsz Śledzia, który organizowany jest co roku i wiedzie z Kuźnicy na Cypel Rewski.

 

Atrakcje w okolicy Kuźnicy:

 • kąpieliska morskie w Jastarni i Juracie – czyste i szerokie plaże doskonałe do wypoczynku nad wodą, na wybranych plażach można korzystać również ze sportów wodnych i wypożyczyć sprzęt

 • Deptak Międzymorze i molo w Juracie – deptak łączy południowe i północne wybrzeże i ma długość 600 metrów, prowadząc z jednej strony do malowniczego molo w Juracie, to przepiękne miejsce na spacery

 • Muzeum Rybackie Pod Strzechą – prywatne muzeum znajdujące się w Jastarni, gdzie można oglądać eksponaty związane z życiem rybaków przed laty

 • Chata Rybacka – chata w Jastarni, która została zbudowana z wyrzuconego na brzeg drewna statków i okrętów, również prezentuje ekspozycję związaną z rybołówstwem

 • loty widokowe na Lotnisku Jastarnia – lotnisko organizuje wyjątkowe loty widokowe, podczas których można podziwiać Półwysep Helski, także organizowane są tutaj pokazy lotnicze i skoki spadochronowe

 • tramwaj wodny z Jastarni do Gdyni – kursuje kilka razy dziennie, dzięki niemu można wybrać się w wyjątkową wycieczkę do Trójmiasta i powrócić jeszcze tego samego dnia

 • Ośrodek Oporu Jastarnia – zabudowania obronne wchodzące w skład Rejonu Umocnionego Hel, można oglądać tutaj schrony bojowe, w tym cztery schrony ciężkie nazywające się Saragossa, Sęp, Sabała i Sokół, a także kilka schronów lekkich

 • Fokarium w Helu – wyjątkowe miejsce w Polsce, które po prostu trzeba odwiedzić

 • kursy kitesurfingu – dzięki wspaniałym warunkiem panującym na Mierzei Helskiej, można wziąć udział w kursach kitesurfingu

 • kursy nurkowania – przede wszystkim organizowane są w Helu, dzięki nim można oglądać wraki z okresu II wojny światowej i poznawać inne tajemnice Morza Bałtyckiego

 • Muzeum Rybołówstwa w Helu – zostało założone w zabytkowym, XV-wiecznym kościele i opisuje dzieje rybołówstwa w regionie

 • latarnia morska w Helu – latarnia o wysokości 41,5 metra, dzięki temu, że posiada platformę widokową, można podziwiać z niej piękne widoki

 • plaża w Chałupach – to tutaj znajduje się słynna dla nudystów

 

Jak widać w Kuźnicy oraz w okolicznych zakątkach, w tym w Juracie oraz w Jastarni dostępne są rozliczne atrakcje – jeżeli tylko masz ochotę na wakacyjną labę, w takim przypadku tutaj nie będziesz się nudzić nawet przez chwilę!

 

 

Projekt i realizacja:  nadmorzem.eu

KONTAKT

REALIZACJE

OFERTA

O NAS

NOCLEGI

PRACA

KAMERA ONLINE

WARTO ZOBACZYĆ

KONTAKT

Jurata apartamenty, pokoje,kwatery,tanie noclegi w Juracie

USŁUGI

ATRAKCJE

AKTUALNOŚCI